Cathrine Dufour
 
 
Vis produktside for: Equitop Pronutrin
Equitop Pronutrin



Pris inkl. moms:
DKK 599,00
Tilskudsprodukt til heste med tendens til mavesår
De mekanismer, der beskytter maveslimhinden, er som regel nøje blancerede for at modvirke den ætsende egenskab af mavesyren. Denne følsomme balance kan sættes ud af funktion af fysisk eller psykisk stress, eller ved ukorrekt fodring.
Pronutrin anbefales til alle heste med risiko for udvikling af mavesår, samt understøttende i forbindelse med en af dyrlæge igangsat behandling for mavesår. Pronutrin kan også med fordel anvendes ved foderskift, fravænning af føl samt længerevarende rejser.
Vis produktside for: YSY blanding, Brogaarden
YSY blanding, Brogaarden



Pris inkl. moms:
DKK 239,00
Aktiv gærkultur til foderskift, indgræsning, let diarré m.m.
En aktiv gærkultur til at vedligeholde et stabilt miljø i hestens stor-tarm. Tilskud af YSY Blanding kan tildeles forebyggende ved fodringsskift, ved risiko for forfangenhed f.eks. når hesten skal vænnes til græs om foråret eller ved lettere diarrétilstande. Bruges også til at forbedre udnyttelsen af grovfoder hos især unge og gamle heste.
 
Hestens stortarm fungerer som et stort gæringskammer, hvor hesten nedbryder plantefibre (cellulose) ved hjælp af millioner af bakterier og andre mikroorganismer. Uden dette gæringskammer ville hesten ikke være i stand til at fordøje plantefibre. Hesten er i høj grad
afhængig af en velfungerende stortarm, dels for at kunne udnytte foderets (fibrenes) energi, og dels opretholdelse af et velfungerende og stabilt immunforsvar.
Vis produktside for: Bio-mos, Brogaarden
Bio-mos, Brogaarden



Pris inkl. moms:
DKK 139,00
Tilskud til at fjerne uønskede bakterier i hestens tarmsystem
Tilstedeværelsen af uønskede bakterier kan komme til udtryk ved eksempelvis diarré hos hesten. Produktet er desuden velegnet til højdrægtige hopper til understøttelse af råmælkens indhold af antistoffer.

Bio-Mos består af en ufordøjlig kulhydratforbindelsem Mannan Oligosaccharid, som har en overfalde, der ligner tarmcellernes overflade. Det bevirker, at uhensigtsmæssige bakterier som visse typer af E.Coli og samonella binder sig til Bio-Mos molekylerne, og bliver ført ud med gødningen i stedet for at forårsage fordøjelsesproblemer.

Vis produktside for: Probioticum Plus, Brogaarden
Probioticum Plus, Brogaarden



Pris inkl. moms:
DKK 299,00
Tilskudsfoder til at stabiliserer stortarmen efter f.eks. kolik, langvarende diarré m.m.
Når heste har kolik eller diarré skyldes det ofte en ubalance i hestens stortarm. Hestens stortarm fungerer som et stort gæringskammer, hvor hesten nedbryder plantefibre (cellulose) ved hjælp af millioner af bakterier og andre mikroorganismer. Uden dette gæringskammer ville hesten ikke være i stand til at fordøje plantefibre. Hesten er i høj grad afhængig af en velfungerende stortarm, dels for at kunne udnytte foderets (fibrenes) energi, og dels opretholdelse af et velfungerende og stabilt immunforsvar.
Vis produktside for: Bodyguard, Blue Hors
Bodyguard, Blue Hors



Pris inkl. moms:
DKK 299,00
Tilskud der støtter fordøjelsen. Velegnet når der fodres med wrap.

Blue Hors Bodyguard indeholder nu endnu højere koncentration af Bio-MosTM (gærcellevægge m. mannanoligosakkarider) og MTB-100TM (Gærcellevægge m. glucaner) samt Natriumbicarbonat, der er gavnligt for fordøjelsessystemet, og dermed hele hestens velbefindende.

 

Bodyguard er et ideelt tilskud når hesten er belastet af hård fordring eller træning, og især når der fodres med wrap.

 

Det anbefales desuden at støtte den sarte hest med korrekt fodring, små mængder kraftfoder og større mængder wrap/hø. Server aldrig foder med synlige svampeangreb.

Vis produktside for: Colon Aid, Solanum
Colon Aid, Solanum



Pris inkl. moms:
DKK 368,00
Tilskudsfoder til "nervøs mave" eller irriterret tarm.
Colon Aid anvendes ved "nervøs mave" eller irriterret tarm, evt. pga. ophobet jord og sand.
Virker udrensende og syreneutraliserende. Stabiliserer tarmfloraen.
Anvendes som kur i 5-20 dage. Evt. vedligehold med halv mængde.
 
Pulveret blandes i hestens foder morgen og aften. Der er vigtigt hesten har fri adgang til vand.
 
Dosering:
Stor hest: 4 mål dgl. (50 g.)
Pony: 3 mål dgl. (37,5 g.)
Vis produktside for: Micro Flora, Solanum
Micro Flora, Solanum



Pris inkl. moms:
DKK 248,00
Doseringssprøjte med mælkesyrebakterier til akut stabilisering af tarmfloraen.
Micro Flora er en doseringssprøjte med pasta, der sprøjtes direkte ind i hestens mund.
 
Indeholder mælkesyrebakterier, eddikesyrebakterier, fructo oligo saccharid (fos), mannan ooligo sacchardi (bio-mos) og saccharomyces cerecvisiae.
 
Dosering:
Hest: 30 ml. pr. dag i 2 dage.
Føl: 20 ml. pr. dag i 3 dage.
Vis produktside for: Sand Free, Solanum
Sand Free, Solanum



Pris inkl. moms:
DKK 248,00
Tilskudsfoder der renser tarmen for sand m.m. Forebygger sandkolik.
Renser tarmen for sand og andre faste partikler. Forebygger sandkolik. Anvendes som kur i 5-10 dage.
(Kan f.eks. bruges fast 1 uge om mdr. til heste på jordfold).
 
Pulveret blandes i foderet. Det er vigtigt at hesten har fri adgang til vand.
 
Dosering:
Stor hest: 4 mål dgl. (50 g.)
Pony: 3 mål dgl. (37,5 g.)
Føl: 2 mål dgl. (25 g.)
 
Ved nervøs mave anvendes Solanum Colon Aid, der ligeledes renser tarmen for partikler.
 
 
Vis produktside for: Blue Hors Psyllium Husk
Blue Hors Psyllium Husk



Pris inkl. moms:
DKK 329,00
Loppefrøskaller. Mod sandophobning i tarmen.

Når heste går på fold med lidt eller ingen græs kan de let komme til at indtage sand, der ophobes i tarmene. Det er ikke unormalt at finde op til 20 kg sand i tarmene hos heste med sandkolik.
Når loppefrøskaller blandes med tarmsafterne dannes der en gel, der kan medvirke til at føre sandet ud af hestens tarmsystem. Evnen til at danne gel forekommer kun i skallen, ikke i det frø, som i naturen sidder inde i skallen.  I dette produkt er frøene sorteret fra, så man udelukkende har en høj kvalitet af de rene effektive skaller.
Loppefrøskallerne blandes i tørt kraftfoder. Det anbefales, at man ikke bløder dem op først, og ikke blander dem med fugtigt foder som f.eks gulerødder og roepiller før fodring, da geleringsprocessen først ønskes startet i hestens tarmsystem.
Man bør samtidig forebygge indtagelse af sand ved at holde hesten dækket ind med mineraler samt stråfoder på folden. Og desunden huske at hesten skal have fri adgang til vand.
Loppefrøskaller er også et godt alternativ, når man ikke har problemer, men bare ønsker at opretholde en god og sund fordøjelse.

Vis produktside for: Loppefrøskaller
Loppefrøskaller



Pris inkl. moms:
DKK 159,00
Tilskudsfoder til at fjerne sand i tarmen.
Dyr i Centrum's egne loppefrøskaller, til en god pris. I praktisk lynlåspose.
 
Dosering:
Hest 75-100 g. pr. dag.
 
Pulveret blandes i hestens foder.
 
Dyr i Centrum - Industrivej 38 C, 4000 Roskilde - Telefon: 46 11 90 26
Mobil: 26 63 90 26 - E-mail: mail@dyricentrum.com
Dankort eDankort Visa MasterCard Maestro JCB American Express